Ben Nasıl Alınır?

Ben Aldırma, ben cerrahi ve cerrahi olmayan müdahaleler olmak üzere iki farklı şekilde alınır. Ben aldırma işlemine gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir.

Ben Nedir?

Cildin farklı bölgelerinde farklı renkler ve boyutlarda olabilen, melanosit olarak adlandırılan hücrelerden oluşan yapılardır.

Tıp alanında nevüs olarak bilinir. Genel olarak bakıldığında zararsız oluşumlardır.

Ancak kontrolsüz büyüyen ve rengi değişen nevüslerden biyopsi yapılıp şüpheli bir ben ise ben aldırma işlemi uygulanarak alınmalıdır

Benlerin Tipleri Nelerdir?

Vücudun değişik alanlarında farklı tiplerde oluşabilirler. Bulundukları yere, renklerine, boyutlarına ve çıkma zamanlarına göre farklı türleri vardır.

En sık karşılaşılan intradermal nevüs olarak adlandırılan zararsız benlerdir. Junctional ve compound nevüs olarak adlandırılan benlere de sıklıkla rastlanır.

Bazı benler ise doğumdan itibaren bulunurlar. Hızlı büyüyen veya farlıklaşma gösteren benlere ben aldırma işlemi uygulanabilir.

Et Beni Nedir?

Et rengi ve görünümünde olan benler vardır. İnsanlarda herhangi bir ağrı ve acı oluşturmayan kanserleşme görülmeyen ben türlerine denir.

Genellikle cilt kıvrımlarının oluştuğu alanlarda görülür.

Koltuk altı ve boyun kısmında karşımıza çıkar. Ailesinde et beni olan kişilerde daha sık görülür.

Ben Aldırma Kimlere Uygulanır?

Vücudunda çok fazla sayıda beni olan, güneş ışınlarına karşı toleransı az olduğu için sık sık ben meydana gelen, zaman içerisinde boyutu değişen benleri bulunan, asimetri gösteren, kanama ve iltihaplanma gösteren benlerde ben aldıma işlemi uygulanabilir.

Ben Aldırmak İçin Ne Yapılmalı?

Benler her zaman kontrol altında olmalıdır. Uzun süre dermatoskopi tekniği ile kontrol altında tutulan benlerin alınıp alınmayacağına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir.

Ben aldırma işlemi yaptırmak isteyen kişiler ilk önce dermatoloji uzmanına gitmelidir.

Dermatolojik muayene ve  dermatoskopi uygulanarak ben alınmalıdır.

Çıkarılması veya Alınması Gereken Benler?

Doktor kontrolünde benlerin alınıp alınmayacağına karar verilir. Atipik benler, sınırlarında değişme ve büyüme olanlar, asimetrik şekillere sahip olanlar ve iltihaplanma meydana getiren benlerin çıkarılması gereklidir.

Özellikle ailesinde cilt kanseri olan ve bu risk altında bulunan bireylerin benleri sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Ameliyatsız Ben Aldırma Yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesi ameliyata gerek kalmadan ben aldırma işlemine imkan sağlamıştır.

Sık tercih edilen ve en güvenilir şekilde uygulanabilecek tedaviler lazer ve radyofrekans tekniğidir.

Ben türüne göre uygun tedavi yöntemi seçilir. Ben alma yöntemleri kişiye uygun olarak seçilmelidir.

Lazerle Ben Aldırma/ Sildirme

Gelişen teknoloji sayesinde tek seans uygulama yapılabilir. Tek seansla istenilen tedaviyi sağlayan yöntemdir.

Lazer teknolojisi elektrik enerjisini ısıya dönüştüren teknolojidir. İçerisinde zararlı ışın bulunmadığı için insan sağlığına zararı yoktur.

Cihazın meydana çıkardığı ısı benin alınmasını sağlar. İşlem süresi ortalama 5 dakikadır.

Radyofrekans ile Ben Aldırma

Radyofrekans enerjisi son yıllarda ciddi oranda tercih edilen bir yöntemdir. Elektrik enerjisini radyofrekans teknolojisine döndürerek buharlaştırma işlemi oluşturur.

Bu sayede ben kökünden sorunsuz bir şekilde alınır. Kesi atılmadığı için dikiş atılmasına gerek duyulmaz.

Hasta için konforlu bir uygulamadır. Ben alma için son yıllarda ilk başvurulan yöntemdir.

Küçük Ben Tedavisi

Benler farklı boyut ve tiptedir. Boyutları küçük olan nevüs türlerinin alınması için tercih edilebilecek en uygun yöntemler lazer ve radyofrekans teknolojisidir. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır.

Yüz Beni Aldırma

Yüz bölgesinde bulunan benler kişileri kozmetik olarak rahatsız eder. Hastalar en sık kozmetik endişeler nedeniyle yüz bölgesindeki benlerini çıkarttırmak için başvurmaktadır.

Gözaltı Beni Aldırma

Göz altında bulunan cilt dokusu çok hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Göz çevresinde bulunan benler lazer veya radyofrekans yöntemiyle tedavi edilebilir. Deri oldukça ince olmasına rağmen göz çevresi benlerinin çıkarılması ardından iyileşme oldukça hızlı ve mükemmele yakındır.

Vücut Beni Aldırma

Fiziksel görüntü ve yaşam kalitesinin artması için pürüzsüz cilt yapısı gerekir.

Estetik görüntünün bozulması ve genel sağlık durumunu olumsuz etkilemesi nedeni ile cerrahi ya da cerrahi olmayan teknikler ile tedavi edilmelidir.

Yüz, boyun, kol altı, kol ve saçlı deride bulunan nevüsler genellikle kısa süreli işlemler ile alınabilir.

Siyah Ben Aldırma

Benler kişilerin cilt renklerindeki farklara ve benin yapısına bağlı olarak sütlü kahve, kahverengi, siyah veya deri renginde olabilirler.

Siyah benler kişileri daha çok endişelendirip muayene ve ben çıkarma işlemi için başvurmalarına neden olmaktadır.

Dermatoskopi sonrası ben çıkarma işlemi yapılabilmektedir.

Burundan Ben Alma

Burunn yüzde göze çarpan ilk organdır. Burun kenarları ve üstü yağların toplandığı ve sık sık siyah noktaların meydana gelebildiği bir alandır.

Nevüslerin de sık görüldüğü bu alan estetik görünümü etkiler.

Burun bölgesinde bulunan zararlı ve zararsız tüm nevüs türleri alınabilir. Genellikle ameliyatsız teknikler tercih edilir.

Dudaktan Ben Almak

Dudak kenarında bulunan düzgün şekilli ve koyu kahverenkli ben türleri özellikle kadınlar tarafından hoş görüntü oluşturdğu için beğenilir.

Ancak zaman içerisinde iç yapısı değişen, sınırları büyüyen ve şekli bozulan benler lazer ve radyofrekans yöntemleri ile alınabilir.

Dudak dokusuna zarar vermeden alınması sağlanır.

Estetik Amaçlı Ben Almak

Önceki yıllarda kadınlar medikal estetik uygulamalarına büyük önem verirken günümüzde erkekler de kadınlar kadar medikal estetik işlemlerini sık sık yaptırmaktadır.

Dış görünüşün önem kazanması ve erkeklerin kişisel bakıma verdiği önem nedeni ile nevüs alma talepleri giderek artmaktadır.

Tıbbi sorun oluşturmasından çok estetik amacı ile dermatoloji hekimleri tarafından ben alma işlemleri sık uygulanmaktadır.

Lazerle Ben Almak

Tıp alanında birçok hastalığın tedavisi için lazer teknolojileri kullanılır.

Lazer teknolojisi birçok sektörde insanlara büyük avantajlar sağlamıştır. Teknolojinin yardımı ile tıp alanında da birçok tedavide etkili bir yöntem haline gelmiştir.

Lazer teknolojisini en sık kullananlar dermatoloji uzmanlarıdır. Lazerle ben alma başarılı ve kalıcı bir işlemdir.

Cerrahi Olarak Ben Alınması

Cerrahi uygulamalar medikal estetik işlemleri içinde daha az tercih edilenlerdir.

Ancak cilt kanseri şüphesi oluşturan ve ameliyatsız teknikler ile alınamayacak kadar cilt altındaderün yerleşimli benler cerrahi operasyon ile çıkartılmalıdır.

İşlem süresi ortalama 20 dakikadır. Lokal anestezi yöntemi ile yapılır. Ağrı ve acı oluşturmaz.

Koterizasyon ile Ben Yakma

En eski yöntem benlerin yakılarak ortadan kaldırılmasıdır.

Koterle ben alma tedavisi en pratik ve konforlu tekniktir.

Tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında büyük boyutlarda olan benler bile alınabilir. Cerrahi operasyon ile karşılaştırıldığında hastalar için daha konforlu bir ben alma yöntemidir.

Et Beni Aldırma

Et beni kanserleşme ihtimali olmayan bir ben türüdür. Lazer veya elektrokoterle sorunsuz şekilde tedavi edilebilirler.

Plexr İle Ben Almak

İz oluşmasına neden olmadan buharlaştırma yöntemi ile alınması işlemidir. Maliyeti açısından hastaların çok tercih etmek istemediği bir tekniktir. Hastalara sunduğu avantajlar ve mükemmel sonuçları ile uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemlerindendir.

Ben Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Ben tedavisi sonrasında kişi gündelik hayatına hemen dönüş yapabilir.

İşlem ardından uygulama bölgesine 24 saat süreyle su değdirilmemelidir. Cerrahi ben alma işleni sonrası dikişlerin alınması için doktorunuzun randevu verdiği sürede mutlaka kontrole gitmelisiniz.

Yaklaşık 2 hafta içinde ben alma bölgesinde iyileşme tamamlanmaktadır.

Alınan Benler Yeniden Çıkar Mı?

Alınan benler zaman içerisinde tekrar edebilir. Özellikle yüz bölesinde bulunan benlerin iz bırakmadan iyileşmesi için yetersiz tıraşlama yapılan durumlarda benler tekrar edebilmektedir. Bu durumda tekrar tedavi uygulanabilir.

Ben Almak Zararlı Mı?

Kanserleşme başlayan ve cildin en alt tabakasına kadar ulaşan ben türlerinin alınması kişilere zarar verebilir. Bu nedenle almadan önce bazı tetkikler uygulamalı ve ben türü, derecesi ve boyutu bilinmelidir. Doktor kontrolünde bulunan ve doktorun alınmasını önerdiği benlerin çıkarılması zararlı değildir.

Ben Aldırılabilir Mi?

Tıp alanında yaşanan gelişmeler sonrasında hem tıbbi hem de estetik açısından zararlı olan ben türleri 20-30 dakika gibi kısa sürelerde sorunsuz bir şekilde aldırılabilir.

Dermatoloji uzmanı tarafından başarılı bir şekilde işlem yapılabilir.

Komplikasyon riskini engellemek ve iz kalmadan ben almanın işlemi için hekim tercihi büyük önem taşır.

Ben Aldırırken Acı Hissedilir Mi?

Hastaların konforlu olduğu ve acı hissinin oluşmadığı tedaviler mevcuttur. Ameliyatsız uygulanan tedavi teknikleri için lokal anestezi tavsiye edilir. Ben ve çevresine anestezi etkisi olan kremler sürülür. Bu sayede hasta işlem süresince ve sonrasında acı ve ağrı hissetmez.

Ben Almanın Operasyonundan Sonra iz Kalır Mı?

Cerrahi müdahalelerde kesi atılır. Hastalar tedavi sonrasında doktor tavsiyelerine uymaz ve yara bakımına gerekli özen gösterilmez ise iz kalması söz konusudur. Estetik kaygılar ile uygulanan nevüs çıkarma işleminde cerrahi uygulama tavsiye edilmez.

Ben Almanın Sonrası Kızarıklık Oluşur Mu?

Nevüs alımı sonrasında uygulama alanında şişlik, kızarıklık ve hassasiyet oluşumu söz konudur. Kızarıklıklar müdahale gerektirmeden kısa bir süre sonunda kendiliğinden geçer. Geçmeyen kızarıklık ve şişlikler için işlemi yapan hekiminize giderek kontrol ettirmelisiniz.

Ben Almanın İşleminde Dikiş Kullanılır Mı?

Cerrahi operasyonlarda kesi atılır ve deri bütünlüğü bozulur. Bu nedenle işlem sonrasında dikiş atılması zorunludur. Ancak ameliyatısz tekniklerin uygulanması sonucunda dikiş gerekli değildir.

Ben Almak Tehlikeli Mi?

Dermatoloji uzmanları tarafından alınan benlerde risk yok denecek kadar azdır. Ancak hekim dışı kişilerce gerçekleştirilen yanlış uygulamalar sonucu ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Gerekli tetkikler uygulanarak medikal tedavi teknikleri ile yapılan ben alınması işlemi tehlikeli değildir.

Ancak evde uygulayacağınız doğal tedaviler tehlikeli durumlara neden olabilir.

Aspirin ile Ben Tedavisi Olur Mu?

Doktorunuzun tavsiye etmediği bilinçsiz şekilde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kanser riskini artırmamak ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmamak için ben alma işlemini hastanede hekimlere yaptırmalısınız.

Ben Aldırma Fiyatları 2023

Uygulanan tedavi yöntemi, işlemin süresi, biyopsi yapılıp yapılmadığı, doktorun bu alandaki tecrübesi ünü ve kliniğin bulunduğu konum tedavi fiyatlarını değiştirebilmektedir.

Ben aldırma fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.