Çene Dolgusu (Jawline) Nedir?

Çene Dolgusu, çenenin istenilen görüntüye ulaşması için özel olarak hazırlanan dolgu malzemesini çene bölgesine enjekte edilmesidir. Çene bölgesinde yaşla kemik yapıda gerileme, çene bölgesinde bulunan kaslarda aşırı kasılmaya bağlı deformasyonlar gelişebilmektedir.

Cerrahi müdahale ile düzeltilmesine gerek olmayan hafif sorunlar dolgu uygulaması tercih edilerek düzeltilebilir. Ciddi problemler ve çene kemiği sorunları için ameliyat gereklidir. Yüz şeklinin oluşmasında ve estetiğin sağlanmasında en önemli alanlardan birisi çenedir. Bu nedenle bu alandaki problemler giderilmelidir.

Jawline Ne Demek?

Jawline kelimesinin birden fazla anlamı vardır. İlk anlamı çene hattı demektir. İkinci olarak çene estetiği anlamına gelir. Keskin hatlar, belirgin uç ve dolgun yapı estetik çene formunu tanımlayan unsurlardır.

Fonksiyon olarak bir zararı olmayan bozukluklar çene dolgusu uygulamaları ile giderilebilir. Çene dolgusu işlemi kısa sürede tamamlanabilen başarı oranı yüksek bir estetik uygulamadır.

Kimler Yaptırıyor?

Günümüzde orantılı, belirgin ve sorunsuz yüz hatları moda haline gelmiştir. Önceki yıllarda sadece kadınlar medikal estetik işlemleri tercih ederken günümüzde erkekler de bu uygulamalara ihtiyaç duyar. Çene yapısından memnun olmayan ve genel sağlık durumu işlem için izin veren herkes çene dolgusu işlemini yaptırabilir.

Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde hastanın fotoğrafı çekilir. Sanal ortamda dolgu uygulaması sonraki hali gösterilir. Ortaya çıkan sonuç memnun edici derecede ise işleme başlanır. Lokal anestezi altında uygulanır. Konforlu bir işlem yapılması için anestezi uygulaması önemlidir.

Çene üzerine krem sürülür. Etki etmesi için ortalama 30 dakika beklenir. Bu sürenin sonunda uyuşma hissi oluşursa enjeksiyona başlanır. Uygun dolgu maddesi seçilerek iğne veya kanül yöntemiyle enjeksiyon gerçekleştirilir. Çenenin farklı bölümlerine asimetri oluşmadan işlem yapılır.

Neden Uygulanır?

Estetik ve tıbbi nedenlerden dolayı dolgu işlemi uygulanabilir. Travma ve darbe sonrasında çene dokusunda orantısızlıklar meydana gelebilir.

Çene Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyarız?

Dolgu işlemi uygulanmasının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

  • Genetik olarak çene ucunun sivri ve önde olması
  • Çene ucunda çok derin gamzelerin bulunması
  • Geniş ve geride duran çene ucuna sahip olması
  • Yaşın ilerlemesine bağlı çene hattının kaybolması

Sıraladığımız nedenler çene dolgusu gerektiren durumlardır. Bu sorunlar cerrahi müdahaleye gerek kalmadan dolgu ile düzeltilebilir.

Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Basit ve acı olmayan bir işlemdir. Uygulama şekli nedeni ile bazı avantajlar sunar. Anestezi, kesi ve iyileşme süresi gerektirmez. Kısa sürede tamamlandığı için yoğun çalışan kişiler için zamandan tasarruf sağlar. Yüz şekline tam uyan bir görüntü oluşturur.

Tek seansta ideal çene şekli ortaya çıkar. Kişi işlem sonucundan memnun kalmadığı zaman geri alınabilir. Komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür. Kaliteli hizmet veren klinikler tercih edilerek çene dolgusu yapıldığında başarı oranı çok yüksektir.

Çene Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşlemden hemen sonra duşa girilmemeli ve uygulama alanına e az 24 saat su değdirilmemelidir. İlk gece yatarken baş yüksekte olmalı ve yüz üstü yatılmamalıdır.

İlk gün makyaj yapılmamalı, kaş aldırılmamalı ve masaj uygulanmamalıdır. Çene kaslarını harekete geçirecek durumlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. İşlem günü ve sonrasında yoğun güneşe maruz kalınmamalıdır.

İşlemden hemen sonra düzenli olarak soğuk kompres uygulaması tavsiye edilir. Bu sayede oluşabilecek ödem, kızarıklık ve morarmalar engellenir.

Ağır ve yorucu spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. İlk 3 gün alkol, sigara ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar uygulama alanında kanamayı artırır ve komplikasyon gelişmesine neden olur.

Dolgu İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Çene dolgusu olarak yoğun kıvamlı, lifting kapasitesi yüksek hyaluronik asit dolgular veya kalsiyum hidrokisapatit dolgular tercih edilebilir. Çene dolgusu yan etkisi olmayan basit bir işlemdir.

Çene Dolgusu İle Hangi Estetik Sorunlar Tedavi Edilir?

Çene şekil bozuklukları dünya genelinde yaşanan ortak bir sorundur. Ağız bölgesinde bulunduğu için cerrahi müdahale belirli bir süre insanların yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür. Bu nedenle dolgu işlemi tercih edilir. Alt çene genellikle önce ve çok sivri bir şekilde yapılanır. Yan profilden bakıldığında bu görüntü insanları rahatsız eder. Çiğneme fonksiyonunu ciddi derecede etkilemeyen durumlarda dolgu ile görüntü düzeltilebilir.

Çene Dolgu Uygulama Süresi Ne Kadardır?

Dolgu işlemi deformasyonların durumuna göre tek seans uygulanır. İşlem sonrası doktor kontrolünde gerek duyulursa rötuş yapılabilir. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır.

Lokal anestezi uygulanacak ise kremin etkisini göstermesi beklenir. Krem etkisi 20 dakika da ortaya çıkar. Bu nedenle işlem toplamda 30-35 dakikada tamamlanır. Cerrahi operasyonlara göre daha çok tercih edilmesinin nedeni kısa sürede tamamlanmasıdır.

Çene Bölgesinde Gözlemlenen Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Alt çenenin geride olması, genetik olarak derin gamzeler, çene ucunun basık ve geride olması, çene hattının kayması ve estetik olarak kişinin çene formunu beğenmemesidir. Güzel görünmeye önem veren kişiler çene sorunlarına takılabilirler. Bu nedenle geliştirilen çene dolgusu uygulaması ile istediği çene formuna kısa sürede kavuşabilir.

Çene Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Dolgu uygulamasının ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak güzellik salonlarında doktor olmayan kişiler tarafından yapılan işlemler neticesinde ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bulaşıcı hastalıklar, ciddi kanama, doku kayıpları ve sinir sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Kaslarımız ve sinir sistemimiz cildimizin hemen her yerinde aktif bulunur. Enjeksiyon yöntemi ile uygulanan çene dolgusu işlemi anatomi bilgisi yerinde olamayan kişiler tarafından yapıldığında ciddi sinir hasarı oluşturabilir. Bu nedenle klinikler tercih edilmeli ve doktor tarafından uygulama yaptırılmalıdır.

Çene Ucu Dolgusu Eridikten Sonra Çenede Herhangi Bir Problem Yaratır Mı?

Dolgu malzemeleri FDA onaylı ve insan sağlığına zarar vermeyen malzemelerdir. Bu ürünler vücut içerisindeyken ve eridikten sonra herhangi bir zarar vermezler. İşlemden sonra dolgunun oluşturduğu form kaybolur. Orantılı yüz hatlarını geri kazanmak isteyen kişiler tekrar işlem yaptırarak istedikleri çene formunu yakalayabilirler.

Çene Dolgusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Cerrahi müdahalelere alternatif olarak geliştirilen çene dolgusu işlemi hakkında sık sorulan soruları cevapladık. Sizler için hazırladığımız yazımızı okuyarak aklınıza takılan soruları yanıtlayabilir ve işlem için karar vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Ne Kadar Kalıcıdır?

Kullanılan malzemenin türüne göre kalıcılık süresi 6-12 ay arasında değişkenlik gösterir. İşlem öncesinde uygulanan doktor kontrolünde etki süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu uygulaması uzun süre kalıcılığa sahiptir. Uygulaması zor ve uzun sürer. Doktorunuza danışarak uzun etkili bir tedavi olmak isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Geri Alınabilir Mi?

Cerrahi olmayan uygulamaların hepsi geri alınabilir. Çene dolgusu uygulaması da cerrahi olmadığı için güvenilirdir ve geri alınabilir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile çene sorunu yaşayan insanlar bu yöntemi deneyerek sonuçlarını görebilir.

Jawline Dolgusu Sonrasında İşe ve Sosyal Hayata Dönüş Süreci Nasıldır?

İyileşme süreci olmayan bir uygulamadır. Bu nedenle işlemden hemen sonra iş ve sosyal hayata dönüş yapılabilir. Kısa süreli olduğu için yemek molasında işlem yaptıran kişiler vardır. Yağ enjeksiyonu teferruatlı ve invaziv uygulama gerektiren bir tedavidir. Bu nedenle bu işlem için 2 gün ayırmak gereklidir.

Çenede İyileşme Süreci Nasıldır?

Dolgunun cilt ile uyum süreci kısadır. Hyalüronik asit vücut hücreleri tarafından tanınan bir madde olduğu için kısa sürede vücuda uyum sağlar. Yağ enjeksiyonu için kullanılan madde ise kişinin kendi yağı olduğu için daha kolay uyum sağlar.

Bu nedenle iyileşme süresi yok denebilir. Bu süre içerisinde dolgu malzemesinin korunması ve etkisinin uzun sürmesi sağlanmalıdır.

Ağrılı Mıdır?

Lokal anestezi etkisi olan kremler kullanılarak doku uyuşması sağlanır. Kullanılan kremlerin etkisi işlemden 2 saat sonra da devam eder. Bu nedenle ağrı seviyesi minimum derecededir. Konforlu bir işlemdir. Cerrahi operasyonlara göre çok basittir. İşlem sonuçları başarılı olduğu için ameliyat olmasına gerek kalmayan deformasyonlar başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

Jawline Dolgu İle Genç Bir Yüz Elde Edilir Mi?

Gergin, hatları belirli, orantılı ve nemli bir cilt her zaman genç görünüm sağlar. Yeterli miktarda kullanılan ve kaliteli çene dolgusu ile hayal edilen genç bir yüz elde edilir. Özellikle çene hattı kaymalarında bollaşan deri olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olur. Doğru uygulamalar ile genç bir yüz şekline kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Çene Dolgusu İçin Kaç CC Dolgu Kullanılması Gerekir?

Çene asimetrisi, gamze derinliği, çene ucu düşüklüğü ve istenilen çene boyutu göz önünde alınarak dolgu miktarı belirlenir. Yeterli oranda ürün kullanılmalıdır. İhtiyaçtan fazla miktar kullanılması yapay ve estetikten uzak bir görüntüye neden olur.

Çene dolgusu için gerekli olan ortalama miktar 10-12 CC arasında değişir. Fiziki muayene sırasında malzeme miktarı belirlenir. Doktor doğal ve orantılı çene şekli için belirlenen dolgu malzemesini özel olarak hazırlar.

Ödem ve Şişlik Olur Mu?

Cilt içerisine yapılan tüm işlemlerde cildin alışma süresi boyunca ödem oluşumu görülür. Buz uygulaması ile ödem derecesi azaltılır. Ciddi noktalara ulaşan bir ödem değildir. Ek tedavi gerektirmez. Kaliteli dolgu malzemesi uygulanarak yapılan işlemlerde kısa sürede kendiliğinden ödem geçer.

Ameliyat Kesisi Var Mı?

Dolgu uygulaması cerrahi olarak yapılmaz. Enjektör kullanılarak yapılır. Cilt üzerine herhangi bir kesi atılmaz. Mikro uçlu iğneler ile cilt içine girilir. İğnelerin çapı çok küçük olduğu için belli olmaz. Komplikasyon kapma durumu yaşanmadığı sürece çene dolgusu işleminde kesi yapılmaz.

Çene Dolgusu Yaptıranlar

Dermatoloji uzmanları tarafından donanımlı kliniklerde dolgu yaptıran kişiler işlem sonucundan memnundur ve tavsiye ederler. Kaliteli dolgu malzemeleri vücutta uzun süre kalır.

İşlemin yapıldığı günkü formunu korur. Bu nedenle sık sık işlem tekrarı gerekmez. Dolgu uygulaması yaptırmak isteyip karar veremiyorsanız daha önce yaptıran kişilerin yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Çene Dolgusu Fiyatları 2023

Tedavinin yapıldığı kliniğin bulunduğu konum, işlem süresi, dolgu miktarı, kullanılan malzemenin kalitesi, doktorun ücreti ve kur farkına göre tedavi maliyetleri değişir.

İşlem yaptırmak isteyen kişiler gerekli araştırmaları yaparak kaliteli hizmeti uygun fiyatlara sunan hekimler ile görüşmelidir. Etkisi uzun süren ve başarılı sonuçları olan uygulamalar her zaman maddi ve manevi anlamda kazanç elde etmenizi sağlar. Çene dolgusu fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.