Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer, ciltte oluşturduğu ısı sütunları yardımıyla kollajen ve elastin sentezini tetikleyerek operasyon skarları, yanık izleri, akne skarları, ince kırışıklıkların ve çatlakların tedavisinde, benlerin lazerle çıkarılması işlemlerinde kullanılmaktadır.

Fraksiyonel lazerin avantajı nedir?

Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır. Birçok farklı fraksiyonel lazer çeşidi bulunmaktadır.

Erbium YAG fraksiyonel lazer 2940 nm dalga boyundadır. Erbium-Yag lazer güvenli, kontrol edilebilir doku ablasyonu sağlayan bir lazerdir. Deri üst tabakasının kontrollü bir şekilde soyulmasını ve yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Fraksiyonel lazer tedavisi nasıl uygulanır? Ne sıklıkta gerçekleştirilir?

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayete göre 4-6 seans, 4-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Kremle uyuşturma işlemi ardından uygun doz ve modda tedavi gerçekleştirilir. Uygulama esnasında hafif yanma ve ağrı hissedilebilir. Lokal anestezik kremler veya soğuk hava üfleyen aletlerle bu rahatsızlık hissi kolayca giderilir. İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Ciltte hafif soyulmalar ve kabuklanmalar olabilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler.

Fraksiyonel lazer tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Fraksiyonel lazer uygulama sonrası bir saat kadar ciltte güneş yanığı benzeri ısı artışı hissedilebilir. Fraksiyonel lazer sonrası güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Yüksek dozda yapılan agresif tedaviler sonrası 1 hafta süreyle cildin sirkeli suyla yıkanması, antibiyotik ve onarıcı içeren krem karışımlarının kullanılması gerekebilmektedir.

Lekeye meyilli, koyu renkli ciltlerde dikkatli olunmalıdır. Kollajen yapımını tetikleyen bir yöntem olduğunda asıl etki 2 ay sonra daha bariz hissedilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları 2023

Fraksiyonel lazer fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.