Lazerle Tüy Sarartma Uygulaması

Lazerle Tüy Sarartma, diğer lazer cihazlarına oranla daha hızlı ve güçlü atış yapabilen ileri düzeyde teknolojiye sahip lazerler ile istenmeyen tüylerin renginin açılmasına denir. Hedefe çok hızlı bir şekilde atış yapar.

Bu sayede çevreye ısı kaçışı engellendiğinden direkt hedef odaklı bir işlemdir. Lazerle tüy sarartma işlemi ayrıca başka dokulara da zarar vermez. Tüylerin yanmadan sararmasına neden olur.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte medikal alanda da hızla yeni teknolojiler kullanılmaktadır.  Sahip olduğu özellikleri sayesinde sadece tüy sarartma işlemi için kullanılmaz.

Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, dövmelerin silinmesi gibi birçok alanda tercih edilen bir işlemdir.

En büyük avantajı ise hedef odaklı güçlü atışları sayesinde diğer dokulara zarar vermeden istenmeyen cilt problemlerinden lazer sayesinde kurtulmak mümkündür.

Lazerle Tüy Sarartma Nasıl Yapılır?

İşlem lokal anestezi altında ve gerek görülürse buz uygulaması ile birlikte yapılabilir. Açık renkli ancak beyaz tende göze batan tüyler için sık tercih edilir.

Bununla birlikte koyu renkli tüyleri sarartmak da mümkündür. Uygulama esnasında hafif bir batma hissi yaşanır.

Tüy sarartma işleminden sonra ciltte herhangi bir leke, iz kalmamaktadır.

En çok tüy sarartma işlemi yüz bölgesi, kol, göğüs ve sırt bölgesine uygulanmaktadır. Tüylerdeki etkisi hemen ilk seans sonrası gözle görülür derecede fark edilir.

Ama maalesef kalıcı değildir. Yaklaşık olarak 5-6 hafta sonra sararma etkisi zayıflar. Tüy sarartma işleminin etkisi geçicidir.

Kimler Uygulamadan Yararlanabilir?

Bu tedavi yönteminde genel anlamda herhangi bir uygulama kısıtı bulunmamaktadır. Tüylerinden rahatsız olan kişilerin yanı sıra, dövme sildirme işlemi yaptırmak isteyen bireyler sıkça bu yönteme başvururlar.

Ayrıca yaşa bağlı pigmentasyon lekeleri, güneş lekeleri gibi problemi olan bireyler de lazer uygulamasını tercih emektedirler. Çok yönlü bir tedavi tekniğidir.

Tüylere rengini veren pigmentlerin belirli bir süre çalışmasını durudur. Bu sayede tüyler sararır. Bununla birlikte yaşlılık ve güneş lekeleri melanosit artışı sebebiyle oluşan leke türü olduğu için krem ile tedavi edilememektedir.

Ayrıca sivilce lekeleri ve koyulaşmış bölgelerde de kremle tedavi yöntemi denenmektedir. Fakat lazer gibi etkili bir yöntem olmadığı için istenen sonuç alınamaz ve lazer tedavisine başvurulur.

Lazerle Tüy Sarartma İşlemi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

İstenmeyen tüyler vücutta bacak, kol, koltuk altı ve sırt bölgesinde çok bulunur.

Genellikle bu alanlarda tüy sarartma işlemi uygulanır. Özellikle kollardaki tüyler kısa kollu ya da askılı kıyafet giyildiğinde sorun oluşturabilir.

Bu nedenle en sık tercih edilen alan kol üzeridir. Yaz aylarında sararan tüyler güneş ışını nedeni ile yine görünür boyutlara ulaşır.

Lazerle Tüy Sarartma Avantajları Nelerdir?

Sürekli epilasyon uygulamalarının yapılmasına gerek kalmaz. Yoğun iş temposuna sahip kişiler için zamandan tasarruf sağlar. Acı ve ağrılı epilasyonları ortadan kaldırır. Her ay epilasyon için bir bütçe ayrılmasına gerek kalmaz.

Maddi ve manevi olarak insanlara büyük avantajlar sağlar. Tüy sarartma işlemi çok başarılı ve avantajlı bir uygulamadır. Hemen her yaştan insana sorunsuz uygulanabilir.

Tüy sarartma işleminin yanı sıra ciltte meydana gelen koyuluklar da giderilebilir. Özellikle genital bölge ve kol altı kararmaları için de bu uygulama tercih edilebilir. İşlem çok yönlü avantajlar sağlayan başarılı bir uygulamadır.

Cilt üzerinde ciddi sorunu olmayan ve ten rengi çok koyu olmayan kişilerde avantaj sağlar. Sağladığı avantajlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. İstenmeyen tüylerden acısız bir şekilde etkili korunma hizmeti sunar.

Sizlerde vücudunuzda bulunan epilasyon yaptırmak istemediğiniz tüyleriniz için bu uygulamayı istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz.

Uygulamanın Etkisi Kalıcı Mıdır?

İşlemin etkisini gösteren bazı kriterler vardır. Seans sayısı, uygulama süresi ve kullanılan lazer ışınının dalga boyuna göre değişiklik gösterir. Dalga boyu yüksek olan lazer cihazları kıl köklerine de etki eder. Bu sayede işlem etkisi daha uzun sürer.

Lazerde sabit bir seans sayısı belirtmek doğru olmaz. Kişinin ten rengi, işlemin özelliği gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel anlamda 4-8 seans arasında işlem gerekmektedir.

Lazer sonrası vücudun bağışıklık sisteminin parçalanan pigmenti temizleyebilmesi için seanslar arası 5-6 haftalık bir süre olması tavsiye edilir.

Bazı hastaların tüy sarartma konusunda kısıtlı zamanları olduğu için tedavilerini birbirine yakın istemektedir. Böyle durumlarda yüksek doz ve yakın tedavi yan etki riskini artırabilmektedir.

İşlem etkisinin kalıcı olmasını isteyen kişiler doktorun tavsiye ettiği aralıklar ile işlemi tekrar ettirmeli ve kalıcılık süresini bu sayede uzatmalıdır. Tüy sarartma uygulamasının kalıcılık süresi sabit değildir.

Tüy Sarartma İşlemi Ağrılı Mıdır?

Lazer uygulaması kişide acı, ağrı hissi yaratmadan en iyi sonuç alma yöntemidir. Özellikle tüy sarartma, cilt lekeleri, çiller, yaşlılık lekesi gibi işlemlerde seans süresi de kısa olmaktadır.

Kişi lazer sonrası dikkat etmesi gerekenlere uyduğu taktirde herhangi bir problem yaşamaz. Bazı işlemlerde kısa süreli kızarıklar oluşabilmektedir. Bu kızarıklıklar seans sonrasında 1-2 saat içinde normale dönmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde birçok kişi bu işlemleri hissetmemektedir. Bu yüzdendir ki herhangi bir anestezi uygulaması yapılmaz.

Tüy sarartma işleminde çok ağrı olmazken bazı dövme silme işlemlerinde hafif ağrı hissedilebilmektedir. Bu da dövmenin renk çeşitliliği, büyüklüğü gibi özelliklerine göre değişmektedir.

Tüy Sarartma İşlemi Kaç Seans Yapılır?

Seans sayısı ortalama 4-6 arasında değişiklik gösterir. Tüyün kalınlığı, renk pigmentlerinin çalışma şekli ve prensibine göre değişiklik gösterir.

Başarılı bir uygulama için mutlaka yeterli seans sayısında hizmet alınmalıdır.

Tüy sarartma seans sayısı kişiye özel belirlenmektedir. Bu nedenle doktor tarafından hazırlanan plana bire bir uyulmalıdır.

Kimler Uygulamadan Yararlanabilir?

Tüylerinin renginden rahatsız olan ve sürekli epilasyon yaptırmak için vakti olmayan kişilere uygulanabilir.

Atopik dermatit gibi ciddi cilt rahatsızlığı bulunan, kanser tedavisi gören, hamile olan ve lohusa olan kişilere uygulanmaz.

Cerrahi bir işlem olmasa da bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle özellikle hamilelere uygulanması tavsiye edilmez.

Tüy rengi çok açık olan ve ten rengi çok koyu olan kişilerde lazer ışınları tüyler göremez. Işınlar hedefe odaklandığı için renk pigmentlerinin zarar görmesi beklenmez.

İşlem öncesinde uzman hekim tarafından gereken değerlendirmeler yapılır. Gerek görülürse bir atış uygulanır ve sonucu değerlendirilir. Kişi atış işleminden memnun kalırsa devam edilir.

Tüy Sarartma İşleminin Avantajları?

Lazer uygulaması  tüy sarartma tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Bunun dışında , doğum lekeleri, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, çiller, cafe-au-lait denen açık kahverengi lekeler, ota nevüs, ito nevüs ve moğol lekeleri, kollajen üretimini artırarak yaşlılık belirtilerini en aza indirgemek amacıyla da Q switched Nd-YAG lazer uygulanabilir.

Tüy sarartma işlemi yapılırken kişilere farklı avantajlar da sunar. Bu avantajlar;

  1. Sivilce izlerini yok edip dokuları kalıcı olarak iyileştirir ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
  2. Ölü cilt hücrelerini yok eder. Cilde canlılık katar ve cilt pigmentlerini harekete geçirir.
  3. İstenmeyen tüylerin uzamasını engeller. Tüylerin rengini açar ve epilasyon için gerekli olan süreyi uzatır.
  4. Cildinizi daha genç bir görünüme kavuşturup, özgüveninizi artırır.

Sıraladığımız avantajlardan yararlanmak için dalga boyu yeterli oranda olan ve yeni teknolojik cihaza sahip kliniklerde verilen hizmetleri almalısınız.

Aksi halde ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Tüy sarartma sırasında cilt üzerinde oluşan yanıklar hem yeni lekeleri oluşturur hem de ağrı çekmenize neden olur.

Q Switch Lazer Uygulaması Genital Bölgeye Uygulanır Mı?

Son teknoloji ile üretilen lazerler sayesinde artık acı, ağrı minumum seviyeye indirgenmiştir. Herhangi bir acı olması söz konusu değildir. Hasta gayet rahat bir şekilde tedavisini olmaktadır.

Anestezi uygulamadan yapılması da bu işlemin ağrılı bir işlem olmadığını gösterir. Genital bölgede bulunan cilt dokusu çok ince, yapılı ve hasastır. Ancak lazer epilasyon tekniği bu alanda çok başarılı olan bir yöntemdir.

Lazer epilasyon uygulamasının yapıldığı her dokuya lazerle tüy sarartmanın işlemi de yapılabilir. Genital bölgeye uygulanan tüy sarartma işleminde acı hissi olabilir.

İşlem sonucu memnuniyet sağladığı için anestezi uygulaması ile konforlu bir uygulama yapılarak başarı sağlanabilir.

Kadınlar genellikle epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüyleriden kurtulmak ister. Ancak epilasyonlar uzun süren, acıya neden olan ve ciddi yan etkilere sahip olabilen işlemlerdir.

Lazerle Tüy Sarartmanın İşleminde Cinsiyet Farkı Var Mıdır?

Erkeklerde bulunan testesteron hormonu nedeni ile kıllanma oranı çok fazladır. Önceki yıllarda erkeklerde vüuctlarında bulunan bu tüylerden rahatsız olmazken günümüz estetik algısı nedeni ile rahatsızlık duymaktadır.

Erkekler de lazerle tüy sarartmanın işlemini istedikleri zaman yaptırarak özgür bir şekilde giyinebilirler.

Uygulama için kişinin cinsiyeti, mevsim ve yaş gibi kriterler önemli değildir.

Hastanın tercihine bağlı olarak değişse de uzmanlar tarafından kış aylarında uygulanması daha uygun görüşlür.

Ancak bazı durumlarda hastalar yaz aylarında tedavi olmak istemektedir.

Bu durumlarda tedavi sonrası güneş ışığından korunmaları gerekmektedir. Lazer teknolojisi cildin üzerinde bir miktar hasar oluşturur.

Oluşan hassasiyet üzerine güneş teması güneş lekelerini kaçınılmaz hale getirebilir.

Estetik kaygılar ile yapılan müdahaleler sonucunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus güneş ışınlarına maruz kalmamaktır.

Yaz aylarında yapılan tüy sarartma işlemi sonrasında düzenli güneş koruyucu kremler sürülür.

Uygulama alanı en az 1 hafta güneşten uzak tutulur. İlk 24 saat su değdirilmez.

Lazerle tüy sarartmanın işlemi hakkında detaylı bilgi almak ve işlem yaptırmak için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazerle Tüy Sarartma Fiyatları 2023

Tedavi fiyatları uygulama yapılacak bölge, tedavi türü, uygulayıcı ve kullanılan lazer teknolojisine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Komplikasyon oranı yüksek olan kliniklerde bu işlemin alınmasını tavsiye etmiyoruz.

Mümkün olduğu kadar kaliteli hizmet sunan, yeni teknolojiye sahip cihazların kullanıldığı klinikler tercih edilmelidir.

Cilt üzerinde yanıkların olması ve enfeksiyon gibi komplikasyonların gelişmemesi için mutlaka dermatoloji uzmanları tarafından yapılmasını tavisye ediyoruz.

Lazerle tüy sarartma fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.