Dolgu Uygulamaları

Dolgu; Yaş almamızla beraber yüzde bulunan yağ yastıkçıklarında küçülme ve sarkma, kemik yapımızda meydana gelen değişiklikler, orta cilt tabakamızda bulunan hyaluronik asit miktarının azalmasıyla yanaklarda sarkma, boşalma, burun yanı çizgileri, çene kontüründe sarkma, dudak dolgunluğunda azalma, göz altlarında oluklanma gibi yaşlanma bulgularıyla karşı karşıya gelmekteyiz.

Hyaluronik asit cildimizin dermis denilen orta tabakası, bağ dokusu, eklemlerimizde bulunan, cilde nemli, canlı ve parlak görünümünü veren, canlı türlerinin tamamında aynı yapıda bulunan bir moleküldür. 70 kg vücut ağırlığı olan bir kişininvücudunda yaklaşık 15 g hyaluronik asit bulunmaktadır.

Hyaluronik asit 1000 kata kadar su tutma kapasitesine sahiptir. İşlenmemiş haliyle vücutta bulunan enzimler tarafından çok kısa sürede ortadan kaldırıldığından, laboratuar ortamında çapraz bağlama şeklinde bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Bu sayede farklı viskoelastik özelliklere dolayısıyla da dayanıklılık süresine sahip hyaluronik asitler elde edilmektedir. Kollajenin aksine tüm canlılarda benzer yapıda olması sayesinde allerjik reaksiyon riski en düşük olan, en güvenilir dolgu maddesidir.

Dudaklara hacim kazandırmak, burun yanı çizgilerini yumuşatmak, yanaklara ogee curve dediğimiz görünümü kazandırmak, yaşla, bazen de genetik olarak gözyaşı oluğunun derin olduğu kişilere dinlenmiş görünüm vermek, kaşları yükseltmek, botulinum toksin uygulamalarının yeterli gelmediği alın, kaş arası ve göz kenarı çizgilerini düzeltmek amacıyla dolguları kullanmaktayız.

Hafif burun kemerlerini gizleyip, burun ucu düşük kişilerde burun ucunu yükseltip dudakla burun arasındaki açıyı istenilen düzeye getirilebilmektedir

Dolgu uygulamalarını neden tekrarlamamız gerekiyor?

Hyaluronik asit çapraz bağlama dediğimiz herhangi bir işlemden geçirilmediği takdirde 2-3 günlük dayanılırlık süresine sahiptir. Laboratuar ortamında yapılan bu çapraz bağlantılar sayesinde dolgulara 6-24 ay dayanma süreleri kazandırılmaktadır.

Uygulanan dolguların kalıcılık süresi, uygulandığı alana, uygulandığı kişiye göre değişir mi?

Dolguların dayanılırlık süresi dolgunun yapısına, uygulanan bölgeye ve kişiye göre değişkenlik gösterebilmekte. Çok hareketli dudak, burun yanı çizgileri gibi bölgelerde bu süre daha kısayken, göz altı ve yanak gibi bölgelerde çok daha uzundur.

Bunun dışında hyaluronidaz aktivitesi , sigara kullanımı, dolgu yapılan bölgenin çok sık masajlanması dolgu dayanma süresini kısaltabilmektedir.

Yapılan dolguyu beğenmezsek geri dönüş mümkün mü?

Hyaluronik asit dolguları hyaluronidaz denilen enzimle parçalayıp tamamen ortadan kaldırabilmek mümkündür.

Dolgu uygulamasının kalıcılığını artırmak için neler yapabiliriz?

Dolgu yapılan bölge üzerine yatılmaması, bölgenin masajlanmaması, antioksidanlardan zengin sağlıklı beslenme etki süresinin uzaması konusunda yardımcı olacaktır.

Dolgu Fiyatları 2023

Dolgu fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.